Zajímavosti v SingapuruVše zajímávé co můžete v Singapuru najít

Zajímavosti ze Singapuru

Publikováno 23.07.2012 v 09:20 v kategorii Zajímavosti, přečteno: 1433x

Singapur je zároveň jedním z největších přístavů, státem i městem v jednom. Leží v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a dalších 54 přilehlých ostrovech. Počet obyvatel čítá něco málo pod 5 milionů, přesto se armáda skládá z 50 000 vojáků. Důvodem je, že je Singapur ze obklopen islámskými státy.

Singapur je zároveň jedním z největších přístavů, státem i městem v jednom. Leží v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a dalších 54 přilehlých ostrovech. Počet obyvatel čítá něco málo pod 5 milionů, přesto se armáda skládá z 50 000 vojáků. Důvodem je, že je Singapur ze obklopen islámskými státy.

Doslovný překlad ze sanskrtu je „Lví město“. Tento název pochází ze 14. století a váží se k němu dva příběhy.

Sumatránský princ uviděl na ostrově Temasek lva, což považoval za dobré znamení a dal rozkaz k vybudování města. Pozdější průzkumy však ukázaly, že zde lvi nikdy nežili.

Druhá legenda vypráví o velké bouři, která se jednou do Singapuru přihnala. Ničila chýše, stromy, odnášela zvířata. Když už bylo nejhůř a zdálo se, že městečko bude smeteno do moře, z vln se vynořil mořský lev Merlion a bouři utišil.

V roce 1986 byla lví hlava navržena jako národní symbol- má symbolizovat odvahu, sílu a dokonalost. Merlinova socha je také jednou z dominant města, turistikou atrakcí s rozhlednou.

Singapuru vládnou čtyři úřední jazyky, a to angličtina, čínština, malajština a tamilština. Chudáci úředníci.

Na rozdíl od mnoha jiných asijských měst je vzhled „lvího města“ velice evropský. Architektura je moderní, plná mrakodrapů a moderních budov, všude je čisto, bezpečno, silnice jsou ve skvělém stavu.

Zákazy

Čistota je natolik důsledná, že se Singapuru začalo přezdívat „Město zákazů“. Tak například platí od roku 2004 na ulicích zákaz žvýkání, a to ze dvou důvodů. Prvním je, že se prý žvýkačky používaly k zablokování dveří do metra. Druhý je mnohem prostší- aby chodníky nepokrývaly žvýkačkové skvrny, které se téměř nedají odstranit- což známe z českých ulic. Jedinou povolenou žvýkačkou je Nicorette, který pomáhá odvykat kouření. Je však na předpis a lékaři mají ve svých složkách každého „žvýkavce“. S tímto souvisí i druhý zákaz- plivání na zem. To je pochopitelné.

Nepovolené je také krmení ptáků, protože důsledkem jejich množení je mimo jiné nevzhledný trus na ulicích. Vysokou pokutu zaplatíte v případě, že vás nachytají u nespláchnuté toalety a na některých místech platí zákaz konzumace tropického ovoce durian, které nesnesitelně páchne.

Celé město je vyzdobené cedulemi se zákazy a příkazy. Těšit se můžete na zákaz shlukování, kouření, čekání, vepřového sádla, útočení na řidiče, spaní na lavičce, chytání motýlů, močení ve výtahu a další.

Tresty

Zákazy neberte na lehkou váhu. Kromě vysokých pokut byste se mohli dočkat i něčeho mnohem horšího. Singapurská vláda si udržuje některé podivné tresty jako je bití rákoskou a dodnes patří k zemím s nejvyšším počtem trestů smrti. Ty se nevyhýbají ani cizincům a jsou udělované i za držení drog- a to v poměrně malém množství.

Češi

Je to překvapivé, ale největší komunita Čechů v Asii žije právě v Singapuru. Mnoho mladých Čechů a Češek jezdí do Singapuru studovat, někteří zde našli lásku a už zůstali. Přesto se česká ambasáda v roce 2008 rozhodla zrušit své působení.


Všichni vás zavedou na ostrov Sentosa, kde je slavné mořské akvárium, skrze něž vedou prosklené tunely. Ale nejen to. Tento ostrov je určen zábavě, proto čekete mnoho zábavních parků, muzeí, a zahrad.

Colonial district připomíná časy britské nadvlády, China town, Arab street a Little India vám dovolí během pár chvil nasát atmosféru jiných zemí, a to včetně návštěvy chrámů a mešit. Proslulá je singapurská ZOO s ptačí rezervací a rušná nákupní ulice Orchad road.

Pokud nemáte strach z výšek, potom můžete zaplavat ve 200 metrech nad zemí. Na střeše hotelu Marina Bay Sands je zbudován bazén, jehož okraje končí přímo na hraně terasy. Kromě skvělého výhledu můžete pořídit i pár děsivých fotek.

Pokud se budete držet příkazů a zákazů, pobyt v Singapuru si jistě pořádně užijete.


Zajímavé informace:

Základní informace o Bali

Disneyland v Hongkongu

Nejznámější čtvrti Bangkoku

Průvodce Singapurem